Ať už se chystáte do stavby terasy pustit sami nebo plánujete poptat odborníka, je důležité ujasnit si základní otázky a vše dobře naplánovat. Projděte si nejčastější otázky zákazníků a odpovědi, které jsme pro vás sepsali.
Mám si terasu postavit sám nebo poptat odborníka?
Pokud máte dostatečně velký rozpočet a chcete to mít bez práce, určitě je snazší poptat odborníka. Pozor však na to, že ne každý “odborník” tomu opravdu rozumí, a tak abyste se vyhnuli reklamacím a celkovému zklamání, doporučujeme si nastudovat na našich stránkách alespoň základy, abyste mohli rychle zhodnotit, zda vám montážní firma neříká nějaké nesmysly a zda práce probíhá, jak má. Montáž terasy však zvládnete i svépomocí - obzvláště když máte k dispozici nás, odborníky na terasy. Na těchto stránkách se dozvíte vše, co budete potřebovat pro úspěšnou stavbu terasy. Doporučujeme si stáhnout náš e-book, kde najdete spoustu praktických informací.
Z jakého materiálu stavět terasu?
Pokud chcete mít s terasou co nejmenší starost, je ideální volba WPC. Vzhled je podobný dřevu, ale jedná se o dřevoplast (směs dřevěných pilin a plastu). Nevýhodou je, že na první pohled poznáte, že se nejedná o dřevo a v létě se tento materiál na slunci ohřeje natolik, že na něj nemůžete vstoupit bez bot. Dále se na terasu používá dlažba, která je ideální na údržbu, v létě však také akumuluje teplo, které večer ohřívá dům a je nutné o to víc použít klimatizaci a navíc může klouzat. Oba materiály jsou také složité na opravu. Naše doporučení je použít na terasu dřevo, které skvěle vypadá, snadno se opravuje, neklouže a při správné montáži a pravidelném ošetření může dlouho vydržet.
Je lepší na terasu dřevo, dlažba nebo WPC?
Vše má svoje výhody a většinou je rozhodující prvek vzhled, tedy co se člověku líbí. Zatímco s dřevěnými terasami může být větší práce a je potřeba je minimálně jednou ročně napustit olejem, tak zase neakumulují teplo, nepálí, nekloužou a vypadají skvěle a protože jde o přírodní materiál, hezky zapadnou do zahrady.
Jak zajistit co nejdelší životnost dřevěné terasy
Zásadní je, aby se dřevo nedotýkalo půdy a mohlo co nejrychleji průběžně prosychat. Stejně tak je potřeba aby měla prkna prostory mezi sebou a také aby nebyly posazeny přímo na hranolech. Jednoduše řečeno: všude, kde dochází ke kontaktu jednoho dřeva s druhým (případně s jiným povrchem), nastává riziko hnití. Proto doporučujeme používat distanční a granulátové podložky a rektifikační terče, které zajistí rychlý odtok vody z terasy a dřevo tak může schnout a „dýchat“.
Jak připravit terén pod terasu?
Je velmi důležité mít základ pod terasou dobře připravený. Použít můžete buď štěrk nebo terasu položit na zemní vruty nebo kotvící podpěry. V žádném případě nepoužívejte pod terasu kačírek (přírodní kamenivo s hladkým povrchem), jako podklad je velmi nestabilní. Pod štěrk je dobré položit také netkanou textilii proti prorůstání trávy a celý podklad pak zhutnit vibrační deskou.
Můžu pod terasu použít hranoly, které mi zbyly ze střechy?
Střešní latě jsou vyrobené ze smrku a vydrží 5 - 8 let pod jakýmkoliv materiálem, protože smrk je měkká dřevina. Pokud se chystáte stavět dřevěnou terasu, použijte hranoly ze stejného dřeva jako terasová prkna. Na začátku je to sice trochu dražší řešení, ale životnost terasy bude výrazně vyšší, takže vložené peníze se vrátí.