Dřevěná terasa u domu vypadá skvěle a z našich zkušeností převládají pozitiva dřeva nad dlažbou nebo WPC podlahou. Nevýhodou dřeva naopak může být, že dřevo často pracuje a je potřeba se o něj starat. Přečtěte si nejčastější otázky našich zákazníků, které dřevo pro terasu vybrat a jak se o něj starat.
Jaké jsou výhody dřevěné terasy?
Na rozdíl od betonové dlažby nebo keramické dlaždice dřevěné terasy neakumulují teplo, i na přímém slunci se po nich dá chodit na boso. Po parném dnu tak nebude teplo z terasy večer sálat a ohřívat přilehlé místnosti. V zimě bude terasa příjemná, protože nebude zmrzlá. Další výhoda je, že dřevěné terasy nekloužou a můžou si na ní tak hrát i malé děti. Oprava je rychlá a snadná a hlavně přírodní materiál vypadá prostě skvěle.
Jaké jsou nevýhody dřevěné terasy?
Nevýhodou může být, že dřevo „pracuje“, a proto je potřeba zvolit správné dřevo a také příslušenství. Při špatném pokladu může terasa začít hnít – tomu však skvěle zabrání správné vruty a distanční podložky. Další nevýhodou může být, že o dřevo je potřeba se starat a jednou za čas pravidelně natírat impregnací nebo olejem. U některých dřevin se také mohou zvednout třísky.
Které dřevo vybrat na terasu?
Na terasu se používají evropské nebo exotické dřeviny. Kromě vysoké ceny je u exotického dřeva riziko zkroucení. Exotické dřevo je dražší a vzhledem k velké hustotě je potřeba provést montáž opravdu pečlivě. Nejčastěji se u nás používají evropské dřeviny a to borovice (nebo thermoborovice), evropský modřín, sibiřský modřín nebo akát. Nejvíce používaný je sibiřský modřín, který je z měkčích dřev nejodolnější a dřevo má vysokou hustotu. Při správné montáži a použití vhodných vrutů a distančních podložek a podložek terasa vydrží až 15 let. Při použití exotického dřeva se životnost prodlužuje až na 20 let.
Je lepší použít exotické dřevo nebo evropské?
Evropské dřevo je levnější - přece jen dřevo pochází z naší zeměpisné šířky. Také montáž u evropského dřeva je jednodušší. U exotiky počítejte s vyššími náklady a rizikem kroucení, při montáži je potřeba použít vrtáky do železa. Životnost se však oproti evropskému dřevu prodlužuje o 5-10 let. Výhodou je také to, že u exotických dřevin se nezvedají třísky (případně jen malé).
Je potřeba se starat i o exotické dřevo?
Často se setkáváme s názorem, že o exotické dřevo není potřeba pečovat a že barva zůstane stejná. V praxi to však pravda není a stejně jako jiné dřevo i toto časem zešedne. Proto je potřeba terasu napustit olejem pokaždé, když dřevo už nebude vypadat jako nové. Olejem obnovíte přirozenou barvu dřeva. Také dávejte pozor na to, že často je potřeba před použitím oleje terasu důkladně vyčistit, a to nejen mechanicky, ale nejlépe čistícím prostředkem určeným přímo na dřevěnou terasu nebo teflonovým kartáčem či vysokotlakým čističem
Je potřeba dřevo impregnovat?
Než začnete s montáží, doporučujeme všechny dřevěné části natřít impregnací nebo terasovým olejem, z vlastní zkušenosti víme, že životnost dřeva to prodlouží. Pokud použijete impregnaci, zvolte takovou, která není ředitelná vodou, jinak bude chránit dřevo jen do té doby, než ji vymyje déšť. Impregnaci zvolte bezbarvou, aby nezměnila barvu dřeva nebo se nemíchala s barvou oleje.
Jak dlouho mi terasa vydrží? Neshnije mi dřevo?
Každá terasa má určitou životnost, velmi záleží na druhu dřeva, správném ošetření a hlavně na způsobu montáže. Pokud mezi hranol a dřevo dáte distanční podložky, hranoly vhodným podkladem zvednete nad podloží a použijete správné vruty, životnost prodloužíte až na 15 let. Pokud použijete exotické dřevo, životnost se prodlouží až na 20 let. Zásadní je, aby se jednotlivá prkna a hranoly mezi sebou nedotýkaly a byly tam mezery, díky kterým můžete rychle odtékat voda a terasa mohla osychat. To skvěle zajistí terasové podložky. Také nezapomeňte důkladně připravit terén pod terasu a zajistit, aby se dřevo přímo nedotýkalo země.
Jak ošetřit terasová prkna?
Před montáží terasy je dobré mít veškeré dřevo impregnované. Pro ošetření terasových prken je nejlepší terasový olej, který chrání dřevo před vsakováním vody. My olejem natíráme všechno dřevo vč. hranolů ještě před montáží a po montáži se natře ještě jednou vrchní plocha. V tomto případě už není potřeba používat impregnaci. Dále je potřeba olejem natírat dřevo minimálně jednou každý rok, ideálně dvakrát ročně. Před napuštěním oleje nezapomeňte terasu důkladně vyčistit ať už mechanicky od listí a špíny, tak ideálně i čistícím prostředkem určeným přímo na dřevěné terasy, případně teflonovým kartáčem nebo vysokotlakým čističem.
Jak se starat o terasu?
Každé dřevo časem šedne a ztrácí svoji přirozenou barvu, proto je potřeba ji pravidelně čistit a natírat olejem. Čištění je potřeba provádět jak mechanicky (odstranit špínu, listí apod.). ale často také chemickým přípravkem určeným přímo na dřevěnou terasu, teflonovým kartáčem nebo vysokotlakým čističem.